9. september 2013

Žilinský župan Juraj Blanár podal trestné oznámenie za ohováranie

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 9. september 2013

Žilinský samosprávny kraj sa dištancuje od vydávania „Žilinských župných novín“, ktoré sa objavili minulý týždeň v schránkach domácností v Žilinskom kraji. Anonymné noviny, ktoré sa tvária ako seriózne a regulérne médium, podľa podozrenia župana Juraja Blanára porušujú tlačový zákon a naplnili skutkovú podstatu trestného činu – ohovárania. „Tieto lživé noviny zverejnili tvrdenia, ktoré poškodzujú nielen moju osobu, ale aj dobré meno Žilinského samosprávneho kraja. Obrátili sa na mňa občania, aby som tieto informácie verejne dementoval a konal v zmysle platnej legislatívny. Preto som dnes podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za trestný čin ohovárania,“ vysvetlili Juraj Blanár. Ide o tvrdenia, že „Blanár nás zadlžil až po uši... Sľubované miliardy z eurofondov neprišli... Nezmyselný úver budeme splácať 30 rokov...“
Fakty však dokazujú pravý opak. K dnešnému dňu patrí Žilinský kraj k absolútnym lídrom v rámci Slovenska v čerpaní eurofondov. Aktuálne sú to až tri štvrtiny plánovanej sumy a v Žilinskom kraji bolo z eurofondov doteraz preinvestovaných až 1,2 miliardy eur. „Pozitívnym výsledkom efektívneho a úspešného čerpania eurofondov sú zrekonštruované námestia v obciach a mestách nášho kraja, zrekonštruované cesty, budovy škôl, domovov dôchodcov a zariadení sociálnych služieb, ako aj zrekonštruované kultúrne pamiatky a inštitúcie. Sú to hmatateľné výsledky, ktoré zvyšujú kvalitu poskytovaných služieb pre našich obyvateľov,“ objasnil J. Blanár a dodal, že Žilinský kraj plánovanú métu 1,7 miliardy eur do roku 2016 určite dosiahne a eurofondy budú jeho prioritou i v nasledujúcom období. „Nie je tiež pravda, že som občanov kraja zadlžil. Nikdy som vlastným prejavom vôle neprevzal úver, alebo pôžičku pre ŽSK. Podľa zákona o samosprávnych krajoch je totiž vyhradené zastupiteľstvu rozhodovať okrem iného aj o prijatí úveru, alebo pôžičky,“ dodal Blanár.O prevzatí úveru rozhodovalo ešte v roku 2007 Zastupiteľstvo ŽSK. Proti úveru nehlasoval žiadny z poslancov a väčšina z nich vyjadrila presvedčenie o výhodnosti s prospešnosti úveru, práve na pokrytie 5 percentného spolufinancovania eurofondov.Ak by si ŽSK túto pôžičku nevzalo, väčšina europrojektov by sa nezrealizovala. „Som pripravený na férovú a otvorenú diskusiu, no anonymné ohováranie a znevažovanie dobrého mena Žilinského samosprávneho kraja sú praktiky, voči ktorým sa ako štatutár musím brániť,“ dodal na záver žilinský župan.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie

Jazykové verzie webstránky